Jaký problém jsme řešili

Packeta patří v rámci střední Evropy k logistickým společnostem s nejhustší sítí výdejních míst – má jich více než 140 tisíc. Jejich prostřednictvím doručila v roce 2022 celkem 90 milionů zásilek.

Zásilky distribuuje nejen do Česka, ale i na Slovensko, do Německa, Polska, Maďarska a Rumunska, kde má Packeta Group své dceřiné firmy. Celkem najdete zásilky, které prošly depy Packety, ve 34 zemích. Služeb Packety již nyní využívá přibližně 46 tisíc e-shopů.

S nárůstem počtu e-shopů dochází k rozšíření škály distribuovaných zásilek. Brzdou rozvoje se taktéž staly vysoké operativní náklady ručního třídění a rostoucí požadavky pro audit a monitoring zásilek.

Popis řešení od aeqoom

Na základě analýzy našeho konzultačního týmu jsme navrhli architekturu a design nového konceptu. Jeho základem je Push Tray sorter od německého koncernu Bowe, na kterém probíhá nejen třídění, ale v jednom procesním kroku zároveň i změření rozměru balíku a jeho zvážení. Pro hladkou integraci navrženého řešení s infrastrukturou Packety jsme implementovali integrační platformu a třídící software ae-sort. Tato vyzrálá technologie využívající Drag & Drop nastavení procesů umožnila zkrátit softwarovou integraci projektu na pouhé 2 týdny. Celková instalace až do uvedení do ostrého provozu trvala 10 týdnů.

Na celou dodávku zajišťuje servisní tým aeqoom taktéž v režimu 24/7/365 následnou maintenance.

Jak projekt dopadl

Packeta realizací tohoto projektu dosáhla mety 50 % automatizovaně zpracovaných zásilek. Nasazením tohoto řešení tak získala nástroj, s jehož pomocí nyní dokáže automatizovaně v jednom streamu třídit balíky, získávat jejich rozměry a váhu.

Packeta je tak schopna automatizovaně na tomto depu zpracovat na ploše 4 000 m2136 000 zásilek za den.

Co změna přinesla

• Zrychlilo se třídění zásilek 

• Výrazně se snížila personální náročnost na obsluhu depa

• Díky zavedení volumetriky získala Packeta podklady pro zpoplatnění nadrozměrných balíků 

• Zefektivnila se kontrola, monitoring a plánování celého procesu

1 Push Tray sorter

136 000 balíků dokáže námi automatizované depo vytřídit při třísměnném provozu během 24 hodin

4 000 balíků je doručeno nejbližší pracovní den po dni odeslání zásilky

2 týdny trvala implementace integrační platformy a třídícího software ae-sort

10 týdnů trvalo celkem zprovoznění systému od prvního dne instalace po Go Live

Relevantní články

Hermes Fulfilment rozšiřuje kapacity zpracování vrácených zásilek

PNS otevřela jedno z nejmodernějších poštovních třídících center v Evropě

VSE zdigitalizovalo proces získávání nových zákazníků. Smlouvy lze podepsat na dálku bez nutnosti návštěvy zákaznického centra

Zobrazit všechny články